Dangal

Dangal
Yönetmen:
Nitesh Tiwari
Başrol:Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh
Film Türü:Biyografi, Dram, Dövüş, Hint
Yapım:Hindistan 2016 (Dangal)
Vizyon Tarihi:18 Ağustos 2017
YazarOkur Puan:
8 / 10 | Oy: 290 | Yorum: 13
Film Siteleri:BeyazPerde: 9
Hasılat:*


Oy Ver

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Dangal filmi izle

Dangal film kritik / değerlendirmesi

9
Bollywood sineması her sene birkaç tane çok kaliteli yapımları vizyona sokuyor. Dangal da aslında bunlardan bir tanesi ama nedense Türkiye’ye oldukça geç geldi. 2016 yılında Hindistan’da vizyona giren film Türk sinemaseverler ile nedense 2017’in sonu yaklaşırken buluştu. Bunda neden, belki de filmin konusunun biraz Hindistan’a özel olması olabilir.

Dangal filminin konusunda Hindistanlı bir güreşçinin derin tutkusu anlatılıyor. Filmin ana karakteri olan ve Hindistan sinemasının son zamanlardaki en çıkış yakalamış oyuncusu olan Aamir Khan’ın canlandırdığı Mahavir, eski bir güreşçidir. Daha önceki tüm Hindistanlı güreşçiler gibi, o da yerel şampiyonalarda büyük başarı kazanmış fakat uluslararası şampiyonlarda umduğunu bulamamıştır. Mahavir kendisinin başaramadığını oğlunun başaracağını hayal eder fakat bir türlü bir oğlu olmaz. Bu yüzden Mahavir bir anlamda hayata küser ve hayallerini kalbine gömer.

Mahavir’in hayatı bir gün aldığı haber ile tamamen değişir. Çocukları dayak yiyen aile şikayet için Mahavir’in kapısına dayanır. Mahavir de erkek yeğeninin yaptığını düşünüp ona kızar fakat gerçeği o anda öğrenir. İki kızı erkekleri bir güzel dövmüştür. Bu da Mahavir’in hayaline yeniden tutunmasını sağlar. O anda kızlarını güreşçi yapmaya ve uluslararasında bir altın madalya kazandırmaya karar verir.

Tabi kızların pek değer görmediği Hindistan’da bu pek iyi karşılanmaz. Ev işi yapmayan ve tüm zamanını güreş öğrenerek geçiren kızlar bir anda mahalle baskısını ortaya çıkartır. Mahavir hayali için bunlara kulak asmaz. Fakat kızları zayıftır ve onları kuvvetlendirmek için et gereklidir. Bu da Hindistan’da pek hoş karşılanmaz. Mahavir tüm maddi zorluğa rağmen kızlarına da et yedirmeyi başarır. Bu son adımı ile eşi ile de arası bozulur fakat Mahavir yine hayallerinin peşinden gitmeye kararlıdır.

Mahavir’in kızları Geeta ve Babita bu durumdan pek memnun değillerdir. Her sabah gün doğmadan antrenmana başlamak, diğer kızlar gibi yaşayamamak zorlarına gider. Dahası okul içinde de dalga konusu olmuşlardır. Fakat babalarının inadını kırmak mümkün değildir. Babalarının güreşmeye engel olduğu için saçlarını da erkek gibi kesmesi onların daha fazla utanç duymalarına neden olur. Onlar da babalarını vazgeçirmek için çeşitli yollar denemeye karar verirler.

Geeta ve Babita bir fırsatını bulup bir düğüne kaçarlar. Gönüllerinde eğlenirken babaları gelir ve herkesin ortasında onlara tokat atarak kızar. Kızlar daha büyük utanç duyarken gelin ile sohbet ederler. Gelin onlara aslında ne kadar şanslı olduklarını söyler. Babalarının hayali sayesinde daha çocuk yaşta tanımadıkları bir adamla evlenmek zorunda kalmamışlardır. Evlenip tanımadığı bir kadına hizmetçilik yapmak zorunda kalmayacaklardır. Dahası bu hayal sayesinde en azından kaderleri kendi ellerinde olacaktır. Bu sözleri duyunca Geeta ile Babita’nın da güreş işine bakışları değişir. Artık onlar da babaları ile aynı yola baş koymuşlardır.

Geeta ve Babita’nın güreşe başlaması ile rakiplerini tek tek yenerler. Yıllar hızla geçer ve Geeta büyük olduğu için yerel şampiyonluklara katılır. Sonunda başarılı olur ve şampiyon olur. Bu da onun artık Hindistan’ı uluslararasında temsil eden şampiyonların olduğu güreş okuluna girmesi demektir. Fakat tek bir sorun vardır. Babasının bu okula girmesine izin verilmez ve artık Geeta eğitimini sözde profesyonel bir hoca ile devam eder.

Okuldaki kurallar Geeta’nın babasınınki kadar katı değildir. Böylece Geeta kadınlığını keşfetmeye başlar. Saçlarını yeniden uzatır, makyaj yapmaya başlar, geceleri dışarı gezmeye çıkar ve gönlünce eğlenir. Bu da babasının dikkatini çeker ve aralarında anlaşmazlık doğar. Geeta hocasının taktiklerini daha modern bulur ve babasını küçümser. Bunun üzerine de Mahavir kızından yeni öğrendiği teknikleri üzerinde demesini ister. Geeta ve Mahavir soluğu güreş alanında alır. Çekişmeli geçen güreş sonunda Mahavir yaşlılığın etkisi ile nefesi kesilir ve kızına yenilir. Geeta’da hayaline kendi bildiğin yolda devam etme kararı alır.

Geeta birçok uluslararası turnuvaya katılır fakat hiçbirinde başarılı olamaz. Her seferinde daha iyi olacağını düşünerek bildiği yolda devam eder. Bu sırada babası ile eğitime devam eden Babita da şampiyon olur ve o da aynı okula kayıt olur. Fakat Babita babasının sözünden çıkmamaya kararlıdır ve Geeta’dan da özür dilemesini ister.

Geeta hatasını anlar ve babasından yardım ister. Babasının okula girmesi yasaktır fakat uzaktan da olsa Mahavir kızını eğitmeye başlar. Okuldaki hoca da bunun farkına varır ve engellemek için her şeyi yapar. Fakat Geeta artık yolunu belirlemiştir.

Dangal Konusu

Dangal filmi ilk olarak 2016 yılında Hindistan’da vizyona girdi. Hindistan filmlerinin son zamanlarda yakaladığı mükemmel çıkışlardan bir tanesi ve izleyenlerden büyük beğeni topladı. Türkiye’de de Hint dizileri oldukça seviliyor ve bu yüzden Dangal gibi mükemmel bir filmin bu kadar geç getirtilmesi şaşırtıcı.

Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Nitesh Tiwari yapıyor. Filmin yapımcısı ve başrol oyuncusu ise filmleri ile büyük ilgi gören Aamir Khan. Aamir Khan filmde alışıla gelmişin dışında çok farklı bir vücut yapısına dönüşüyor. Bu yüzden izleyenler oldukça şaşıracaktır. Filmde aynı zamanda Fatima Sana Shaikh ve Sanya Malhotra genç Geeta ve Babita’yı, Zaira Wasim ve Suhani Bhatnagar da çocuk Geeta ve Babita’yı canlandırıyor. Dörtlünün de performansı görülmeye değer.

Dangal filminin konusu aslında Türk izleyicilere oldukça yakın. Gerçek bir hikayeden beyazperdeye uyarlanan filmde Altın madalya kazanmanın hayalini kuran bir güreşçi babanın hikayesi anlatılıyor.

Aamir Khan’ın canlandırdığı Mahavir güreşçi bir babadır fakat hayalini kurduğu uluslararası bir altın madalyaya hiç ulaşamamıştır. Hindistan güreşte iyi olmasına rağmen hiçbir zaman uluslararası bir altın madalya kazanamamıştır. Mahavir de bu laneti kırmak ister ama beceremez. Bunun üzerine de oğlunu bu amaç uğruna yetiştirmeye karar verir. Fakat kader oyununu oynar ve iki kızı olur. Mahavir’in tüm hayalleri sönmüştür.

Bir gün kızları mahalledeki erkek çocukları döver ve bunun üzerine Mahavir’in hayali yeniden canlanır fakat farklı olarak. Kızları güreşçi olacaktır ve Hindistan’a ilk uluslararası altın madalyayı getireceklerdir. Fakat Mahavir’in yaşadığı yerde kız çocuklarına fazla değer verilmez. Mahavir mahalle baskısına dik durur ve kızlarını güreşçi olarak yetiştirmeye başlar. Bir anlamda yemeyip yedirir ve tüm baskılara karşı gelerek tüm zamanını kızlarını güreşçi yapmak için harcar. Sonunda kızları Hindistan’ı uluslararası yarışmada temsil etme hakkı kazanır. Mahavir’in hayaline son bir adım kalmıştır fakat bir hayal kırıklığı ile karşılaşır.

Kızı Geeta sporcuların kampına katılmak zorundadır ve burada Mahavir’e yer verilmez. Bunun üzerine Mahavir evine dönmek zorunda kalır ve Geeta’nın yarışmaya hazırlanmasında katkı veremez. Geeta içinde bulunduğu yeni dünya ile değişmeye başlar ve konsantrasyonunu kaybeder. Artık güreş onun için ikinci plana atılmıştır. Eve ziyarete geldiğinde de bu babasını dikkatinden kaçmaz. Fakat Geeta babası gibi amatör yerine profesyonel eğitimden yanadır ve bu da babası ile arasını açar. Geeta yarışmalarda bir türlü bekleneni veremez ve artık tamamen gözden düşer. Kardeşinin de katkısı ile gerçek ile yüzleşir ve babasından özür diler. Babasının kampa girmesine izin verilmez fakat uzaktan da olsa babası Geeta’yı yarışmaya hazırlar.

Dangal hem konusu ile hem de verdiği mesaj ile çok etkileyici bir film. Bir taraftan kız çocuklarına yapılan çifte standardı ele alırken diğer taraftan çıkar kavgaları ile bir hayale ulaşmak için mücadelenin ne kadar önemli olduğunu güzel vurguluyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Dangal Yönetmeni

Nitesh Tiwari

Dangal Oyuncuları

Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra, Aparshakti Khurana, Zaira Wasim, Suhani Bhatnagar, Ritwik Sahore

Dangal Senaristi

Dangal Yorumları

Dangal Yorum yine 10 numara film yapmış adamlar bizimkiler biraz bu filmleri seyretsin nasıl film yapılır öğrensin saçma sapan filmler yapmayı bırakırlar

29-08-2017 18:39 !!

Dangal Yorum bizim türkler anca aşk dram ya da aşk komedi dizi ve film böyle şeyler e akılları basmaz yapsalar da dram in içine ederler
bizim tr de aamir kahn gibi oyuncu mu var hepsi birbirinden beter
yetenek umrunda değil tr nin ya akraban olacak birinin ya da ilişkin olacak o camiada
görmüyormusunuz yeni dizi lerdeki baş karekter bayanlar da sivir oyunculuk var baş karekter hepsi torpilli
tr tv de de batıyor artık

30-08-2017 23:28 !!

Dangal Yorum oyuncu bu dur her hale girebilmeli aamir kahan her oynadığı tolun içine giriyor ve yaşıyor sadece oynamıyor ben böyle oyunculuk görmedim iki oldu diğer filminde de ikinci yarısında değişim ficut ve kendisi de
bu film de öyle
keşke her oyuncu böyle olsaydı
ama neŕde bizim tr de daha bir köylü kızını bile yansıtamıyor bi dünya makaj ve estetikli dolgulu oyuncular var tr nin oyuncuları gittikçe daha da berbat olmaya başlıyor estetik ve dolgu almış basını gidiyor yaşlılar yapsa yine neyse malesef gençler yapıyor sonra da mimik yok deyince kabulenmiyorlar

31-08-2017 01:03 !!

Dangal Yorum harika bi oyuncu

19-09-2017 02:24 !!

Dangal Yorum tr de göze gelen bir oyuncu yok hepsi bir birinden berbat
diğer ülkeler de öyle mi dünya tanıyor ordaki oyuncular i tr deki oyuncular ise hemen hemen yok sayılacak kadar adını yazdıran bir oyuncu yok ...

10-10-2017 21:00 !!

ONE DIRECTION😍 SELENA GOMEZ 😍DRASHTİ DHAMİ Yorum
arkadaş
ekle
dangal muhteşem bir film 21:00 haklısın neden dünya starları bizden çıkmıyor mesela justin bir veletti şimdi ünlü oldu

ONE DIRECTION😍 SELENA GOMEZ 😍DRASHTİ DHAMİ • 27-10-2017 22:13 !!

Dangal Yorum türkiye de ki oyuncular oyunculuğa değil estetiğe önem veriyorlar ve oyunculuklarını düşürüyorlar 100 yıl da geçse kimse tr den çıkamaz oyunculuk konusu da
anca yan ülkeler izler ama dünya ya isimlerini duyuramazlar çünkü yanlış şeylerin peşindeler...
estetik oyunculuğu öldürür... sadece şarkıcılar yapabilir onlara oyunculuk gerekmiyor ...

27-10-2017 22:31 !!

Dangal Yorum amir khan varsa bilinki o film muhteşemdir

03-11-2017 09:49 !!

Dangal Yorum aynen film çok güzel tvde çıkarmı ki acaba

21-12-2017 15:13 !!

Khushi kee ipkknd Yorum
arkadaş
ekle
muhteşem bir başarı öyküsü babanın kızlarına sonuna kadar olan güvenci ve ardından gelen başarı mükemmel.

Khushi kee ipkknd • 31-12-2017 11:35 !!

Dangal Yorum film harikaydı. gerçekten izlerken çok heyecanlandım çünkü geeta kaybedebilirdi. sonunda kazandı. o kazandığında babası görmediği için üzüldüm ama sonra o antrenörün yanından ayrılıp babasının yanına gitmesi gerçekten beni çok mutlu etti. bir de gerçek hayat hikayelerini bu kadar güzel hazırlayabilen başka bir oyuncu görmedim. harikasın aamir khan.

07-01-2018 23:27 !!

Dangal Yorum hindistan deyip geçeriz ama adamlar 10 numara oyunculukla ismlerini duyuruyorlar

02-05-2018 21:57 !!

güzel gözlüğün sevgilisi Yorum
arkadaş
ekle
ay çok istiyordum bu filmi izlemek tv8 başladı ya çok mutlu oldum dangal çok güzel bir film ya her kesler le tasfiye ediyorum vallahi

güzel gözlüğün sevgilisi • 14-05-2018 11:58 !!

Yorum Yaz

:: Vizyondaki Filmler ::
:: Film Kategorileri ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2023 YazarOkur Film