Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında
Yönetmen:
Sam Raimi
Başrol:Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Chiwetel Ejiofor
Film Türü:Aksiyon, Fantastik, Gerilim, Macera, Korku
Yapım:USA 2022 (Doctor Strange in the Multiverse of Madness)
Vizyon Tarihi:6 Mayıs 2022
YazarOkur Puan:
6.8 / 10 | Oy: 36 | Yorum: 1
Film Siteleri:
Hasılat:*


Oy Ver

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında filmi izle

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Konusu

Şimdiden belirtmek istiyorum. Bu yorum birçok spoiler içermektedir ve nedeni de aslında Marvel’in yalan promosyon taktiğidir.

Marvel’in tek sevmediğim tarafı fragman ve tanıtımlarda sürekli yalan bilgi yayması ve seyircileri bu şekilde kandırarak ilgi çekmeye çalışması. Fragmanda gördükleriniz genelde filmde yer almıyor ya da tamamen farklı bir şekilde yer alıyor. Bu da aslında yalan söyleyerek promosyon yapmaya benziyor. Arkasında Disney olunca da gerekli tepkiyi almıyor.

Film hakkında birçok teori ve beklenti mevcuttu. Özellikle son örümcek adam filmine bağlantılı olduğu düşünülüyordu ama Çoklu Evren sorununun o filmin sonunda olanlarla hiç alakası olmadığı ortaya çıktı. Film daha çok Wanda Vision serisinin devamı niteliğinde. O yüzden filmi izlemeden önce o seriyi izlemenizi tavsiye ederim çünkü serinin sonunda olan aslında filmin de başlangıcını oluşturuyor.

Wanda filmin ana kötü karakteri. En baştan bunu görüyorsunuz ve bu şekilde konu ilerliyor. Seride olmayan çocuklarına karşı özlem vardı ve filmde bunu daha da öteye götürüyor ve çoklu evrende çocuklarına ulaşabilmek için çoklu evrende dilediği gibi gezebilen America Chavez karakterinin peşine düşüyor. Film zaten Chavez ve Doctor Strange’in Wanda’nın emrinde olan bir canavardan kaçmaya çalışması ile başlıyor. Burada Doctor Strange’in diğer varyantlarının pek de iyi olmadığını görüyoruz ve Chavez kaçarak bildiğimiz Doktor Strange’in evrenine geliyor. Burada da onu koruma görevi Strange’e düşüyor ve o da yardımcı olması için Wanda’ya giriyor. Burada yaptığı hatanın farkına varıyor ve Wanda önüne gelen herkesi öldürerek Chavez’e ulaşmaya çalışıyor.Chavez’in yardımı ile de çoklu evrende bir kovalamaca başlıyor.

Wanda’nın kötü karakteri tam bir Sam Raimi karakteri. Filmi neredeyse korku filmi sınıfına sokacak kadar ileri gidiyor. O yüzden kendinizi bir korku filmine hazırlasanız iyi olur çünkü korku öğesi oldukça fazla ve Wanda’nın öldürme konusundaki yetenekleri de şaşırtıcı boyutta.

Marvel filmde yer alacak cameolar için çok fazla dedikodu yaydı ve çoğu yalan çıktı. Cameo olarak Patrick Stewart geri dönüyor. Lashana Lynch Captain Marvel olarak yer alıyor ve fragmanda gördüğümüz ve çoğu kişinin Iron Man sandığı kişinin o olduğu ortaya çıkıyor. Hayley Atwell Captain Carter olarak karşımıza çıkıyor. Beklendiği gibi John Krasinski Reed Richards olarak karışımızda. Anson Mount da Black Bolt olarak Illuminati’de yerini oluyor. Bunun dışında yok ve bunlar da aslında büyük hayal kırıklığı. Çünkü Wanda hepsini o kadar kolay öldürüyor ki insan neden filmde yer aldıklarını merak ediyor. Illuminati beklendiği gibi çoklu evreni koruyor koruyucular değil de sadece kendi evreninde Yenilmezler gibi bir grup olarak gösteriliyor ve Wanda’nın hepsini öldürmesi birkaç dakika sürüyor. Özellikle Professor Charles’ın ölümü fazla saçma olmuş. Black Bolt’un ölümü komedi türünde. Reed Richards da aynı şekilde.

Bunun dışında zombiler nedeni ile film What If ile ilişkilendirilmişti ama hiçbir ilgisi yok. Filmdeki de Zombi Strange değil aslında. Fragmanda kullanılan sahneler hep What If ile ilişkilendirilmesi için konulmuş gibi. Yani tamamen yanlış yönlendirme. Üç adet Strange varyantı var ve hepsi de oldukça zayıflar. Yani Sinister ya da Strange Supreme filmde yoklar. Zaten bu üç Strange de hayatta kalmayı başaramıyorlar.

Film bana oldukça zayıf geldi. Wanda inanılmaz güçlü. Dediğim gibi koca Illuminati’nin üyelerini öldürmesi birkaç dakikasını aldı. Strange ve arkadaşlarını yok etmesi birkaç dakikasını aldı. Strange film boyunca çaresizce kaçıp duruyor. Wanda’yı durdurmak için elinden hiç bir şey gelmiyor.

Marvel klasiği olan film sonundaki sahnelerden ilkinde üçüncü filme dair ip ucu alıyoruz. Charlize Theron Clea olarak karşımıza çıkıyor ve Strange’den yardım istiyor. İkincisi ise tam bir komedi. Beklediğinize pişman olabilirsiniz.

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Yönetmeni

Sam Raimi

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Oyuncuları

Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Chiwetel Ejiofor

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Senaristi

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Yorumları

Yorum Yaz

:: Benzer Film ::
:: Vizyondaki Filmler ::
:: Film Kategorileri ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2023 YazarOkur Film