Dune:Çöl Gezegeni

Dune:Çöl Gezegeni
Yönetmen:
Denis Villeneuve
Başrol:Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac
Film Türü:Aksiyon, Bilim Kurgu, Canavar, Dram, Uzay, Savaş
Yapım:ABD 2021 (Dune)
Vizyon Tarihi:22 Ekim 2021
YazarOkur Puan:
6.5 / 10 | Oy: 24 | Yorum: 1
Film Siteleri:
Hasılat:*


Oy Ver

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Dune:Çöl Gezegeni filmi izle

Dune:Çöl Gezegeni Konusu

Frank Herbert Dune romanı ile bir anda tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Bilim kurgunun yükseldiği bir dönemde bu tarz bir roman Hollywood’un hemen ilgisini çekti ve film haline getirildi. Tabi şimdiye kadar hiçbir film romandan daha güzel olmayı başaramadı. Yeni çekilen hali de bundan nasibini alıyor.

Bir filmin haberlerine bakmak bazen film hakkında yeterli bilgiyi veriyor. Senaristler Frank Herbert kadar yaratıcı olamadıkları ve süre olarak elleri bağlı olduğu için genelde kaliteden ödün verirler. Duke romanı da çok derin olduğu için onu sinemaya tam kalitede aktarmak çok zor. Yapımcılar da bunu öngördükleri için farklı bir yol izlediler.

Duke yapımının yeniden beyazperdeye uyarlanacağınız duyulması ile büyük bir beklenti oluştu. Ama senaryo kalitesi tutturulamayınca yapımcılar da ünlü isimlere kısa roller vererek gişe hasılatına odaklandılar. Bu yüzden filmde Jason Momoa, Javier Bardem, Josh Brolin, Dave Bautista, Stellan Skarsgård gibi ünlü ama filmde kısa kısa yer alan isimler var. Oscar Isaac ve Rebecca Ferguson gibi isimler de ana karakterleri canlandırıyor. Ama filmin başrolünde Timothée Chalamet ve Zendaya var ki Zendaya’nın da ilk filmde süresi oldukça kısa. Bu kadar fazla ünlü kullanıldığında isimler filmin önüne geçiyor ve bir gişe tuzağının olduğunu fark ediyorsunuz.

Film genel olarak konuyu farklı boyutlara çekmeden işlendiği için iyi ama filmde kendini tekrar eden çok fazla şey var ve hikaye oldukça yavaş ilerliyor. Yaklaşık iki buçuk saatlik film daha hızlı bir şekilde daha fazla ayrıntı işlenerek de ele alabilirdi ve izleyenleri daha mutlu ederdi. Büyük ihtimal yapımcılar bütçeyi ünlü isimler ile şişirdikten sonra görsel efekti fazla olan bir yapımı bu şekilde daha kabul edilebilir bir maliyete indirmişler.

Dune aslında tarihi krallık hikayelerinin uzaya taşınmış hali. Yine krallar mevcut ama krallar toprak yönetmen yerine gezegenleri yönetiyorlar. Bu gezegenler içinden de en değerlisi bir çöl gezegeni olan Arrakis. Baharat adı verilen çok değerli bir madeni bulunduran bu gezegen çöl yapısı, kum kurtları ve yaşayan yerliler nedeni ile kontrol edilmesi imkansız bir yerdir. Kontrol için gezegende bulunan Atreides ailesi kendilerine kurulan bir tuzak için katledilir ve aileden arda kalan Paul ve annesi Arrakis gezegeninin yerlilerine katılıp kontrolü ele almak için yeni bir mücadelenin içine girer.

Ne yazık ki Dune gibi bir yapım yapımcıların para hırsına kurban gitmiş gibi görünüyor. Zaten yüksek başlayan değerlendirmeler de zamanla gerçek değerlendirmelerin gelmesi ile oldukça düştü. Filmin yönetmeni olan Denis Villeneuve bu tarz yavaş işleyen konuları seviyor ve Dune da tam onun tarzında bir yapım. Ama yine de pek başarılı olduğu söylenemez.

Dune:Çöl Gezegeni Yönetmeni

Denis Villeneuve

Dune:Çöl Gezegeni Oyuncuları

Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac

Dune:Çöl Gezegeni Senaristi

Dune:Çöl Gezegeni Yorumları

Dune:Çöl Gezegeni Yorum düşüncenize katılmıyorum bana göre harika bir film olmuş bu daha ilk film serinin başlangıcı o yüzden daha çok bilgiye odaklanmışlar oyuncu seçimleri de çok güzel ünlü olmaları birşeyi değiştirmez

30-10-2021 23:55 !!

Yorum Yaz

:: Vizyondaki Filmler ::
:: Film Kategorileri ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2022 YazarOkur Film