Görevimiz Tehlike 5

Görevimiz Tehlike 5
Yönetmen:
Christopher McQuarrie
Başrol:Tom Cruise, Jeremy Renner, Rebecca Ferguson
Film Türü:Aksiyon, Gizem, Gerilim, Macera
Yapım:ABD 2015 (Mission: Impossible - Rogue Nation)
Vizyon Tarihi:31 Temmuz 2015
YazarOkur Puan:
7.2 / 10 | Oy: 281 | Yorum: 10
Film Siteleri:IMDB: 7.6 • BeyazPerde: 8 • Sinemalar: 8.2
Hasılat:8.517.000 TL (bütçe:$150.000.000) - izleyici: 718.000


Oy Ver

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Görevimiz Tehlike 5 filmi izle

Görevimiz Tehlike 5 film kritik / değerlendirmesi

7.5
Serinin üçüncü filminden sonra yaşanan Tom Cruise ve Steven Speilberg kavgasından sonra Görevimiz Tehlike serisine uzun bir ara verilmek zorunda kalmıştı. Bilindiği gibi Tom Cruise serisin sadece başrol oyuncusu değil aynı zamanda serinin yapımcılarından biri ve Steven Spielberg’in kendisini silmesi sonrası işler çıkmaza girmişti. Hatta yapımcılar Tom Cruise yerine yeni bir Ethan Hunt oyuncusu bakmaya başlamışlardı fakat Tom Cruise’un yapım şirketinin isim haklarına ortak olması nedeni ile bir ilerleme kaydedilemedi. Fakat söz konusu para olunca orta yol bulmak pek zor olmuyor fakat Spielberg’siz Tom Cruise’ın git gide süper stardan normal oyuncu kimliğine doğru ilerlemesinin de orta noktanın bulunmasında etkisi büyük diyebiliriz. Orta yol bulununca da filmler ardı ardına gelmeye başladı ve 4. filmin hemen ardından 5. film olan Rogue Nation da sinemaseverler ile buluştu.

Filmin en dikkat çeken yönü ise Tom Cruise’un seri üzerindeki etkisinin git gide daha da artması diyebiliriz. Yapımcılar para gelsin de nasıl gelirse gelsin durumuna bürünmüş görünüyorlar. Tom Cruise’un yeni yönetmeni olarak dikkat çeken Christopher McQuarrie’nin filmin hem senaryosunu yazması hem de yönetmen koltuğuna oturması pek sürpriz olmadı. İkili daha önce de Jack Reacher, Valkyrie ve Yarının Sınırında(Edge of Tomorrow) filmlerinde birlikte çalışmışlardı.

Filmin oyuncu kadrosunda da pek değişiklik olmadı. Eskilerden Ving Rhames’i de sadece göstermelik de olsa geri getirmişler. Simon Pegg yine komedi olarak mükemmel iş çıkartıyor. Jeremy Renner ise aksiyondan uzak kalmasına rağmen yine ağırbaşlı karakteri koruyor. Filmin en dikkat çeken karakteri ise Rebecca Ferguson diyebiliriz. Canlandırdığı Ilsa Faust karakteri kusursuz olmuş ve yapımcıların bunu iler ki filmlerde kullanacaklarına eminim. Onlar kullanmasa da birilerinin çıkıp benzer bir karakterde onu yeniden beyazperdeye taşıyacakları kesin. Usta oyuncu Elec Baldwin de kadroya katılmış fakat pek ortalarda görünmüyor fakat karakter olarak serinin 6. filminde onu görebiliriz.

Görevimiz Tehlike 5 filminin konusuna gelmeden önce internette serinin en iyi filmi olduğunu iddia edenler fazlalıkta. Aslında doğru söylüyor fakat bu sizi yanıltmasın. Görevimiz Tehlike serisi ilk film dışında hiçbir zaman yüksek kalitede olmadı. Bir tek üçüncü filmde usta oyuncu Philip Seymour Hoffman’ın canlandırdığı mükemmel kötü adam seviyeyi biraz üste taşımıştı. Bu yüzden son film konusu ile üste çıkıyor fakat Görevimiz Tehlike serilerinde alışılagelmiş kötü sonlardan en kötüsüne sahip diyebiliriz. Bunu filmin konusu anlatarak açıklamak istiyorum.

Film yine Ethan Hunt’a verilen görev ile başlıyor fakat şaşırtıcı bir şekilde bu görev tuzak çıkıyor ve filmin kötü adamı Ethan Hunt’ın gözü önünde birini öldürüyor. Mesajda MIF’in herşeyinin ifşa olduğu belirtiliyor ve Ethan Hunt yakalanıyor. Klasik olarak nedense hemen öldürmüyorlar ve Isla Faust çıkıp onu kurtarıyor. Bu sırada CIA MIF’in kapatılmasını istiyor ve bunu da başarıyor. Böylece Ethan Hunt kaçak durumuna düşüyor ve kötü adamın peşinden gidiyor. Tabi CIA de onun peşinden. Parça parça da olsa Ethan Hunt ekibini yeniden topluyor ve kötü adamı tuzağa düşürmek için imkansız gibi görünen görevlere atılıyor. Fakat her defasında kaybeden kendisi oluyor. Ta ki filmin sonuna kadar.

Filmin sonu neden kötü derseniz, baştan sona kötü adam mükemmel zekası ile her şeyi kontrol altında tutuyor. Ethan Hunt’a da istediği her şeyi yaptırıyor. Fakat sonda nedense aptal olmayı seçiyor ve Hunt’ın peşine tek başına düşüyor. Tek başına düşmesi bir yana, Hunt da bunu tahmin ediyor ve komik bir şekilde adamı yakalıyor.

Filme genel olarak baktığımızda ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Aksiyon baştan sona devam ediyor. Mükemmel teknolojik araçlar kullanılıyor. Görevimiz Tehlike klasiği olan maske çok saçma bir şekilde olsa bile yine kullanılıyor. Filme komedi de bolca katılmış. Kusursuz bir kadın ajan var. Daha ne olsun diyen çoktur sanırım...

Görevimiz Tehlike 5 Konusu

Tom Cruise’u kariyerinin zirvesine çıkartan seri olan Görevimiz Tehlike, Tom Cruise’un kişisel inançlarını film tanıtımlarına eklemesi ve bunun sonrasında onu zirveye taşıyan kişi ile kavga etmesi ile duraklamıştı. Sonunda Steven Spielberg ile olmasa bile Tom Cruise yapımcı ile barışmış ve serinin filmlerinin devamı gelmişti. Şimdi de serinin beşinci filmi olan Görevimiz Tehlike 5 - Mission: Impossible - Rogue Nation sinemaseverler ile buluşuyor.

Filmin yönetmenliğini aynı zamanda filmin senaryosunu da yazan ve Tom Cruise’un yeni yönetmeni diyebileceğimiz Christopher McQuarrie yapıyor. İkili daha önce de Jack Reacher filminde birlikte çalışmışlardı. Oyuncu kadrosunda ise bir değişiklik yok. Tom Cruise ile birlikte yeni ekibi olan Simon Pegg ve Jeremy Renner yine başrollerde yer alıyorlar. Kısa bir aradan sonra Ving Rhames de geri dönüyor. Rebecca Ferguson ve Alec Baldwin de filmin dikkat çeken isimlerinden.

Görevimiz Tehlike 5 her filmde olduğu gibi yine en imkansız görev olarak başlıyor. Ethan ve ekibi bu kez uluslararası bir dolandırıcılık örgütünün peşine düşüyor fakat bunun üzerine de örgüt Ethan ve ekibinin peşine düşüyor. İki taraf arasında yaşananlar da izleyenlere aksiyon dolu bir macera sunuyor.

Görevimiz Tehlike serisi Tom Cruise’un egosu yüzünden sinema klasiğinden normal bir aksiyon serisine döndü diyebiliriz. Geri dönüşten sonraki 4. film tam bir hayal kırıklığıydı. 5. film de yine Tom Cruise’un etkisi altında yapılan bir film olarak dikkat çekiyor. Yine de bu tarz ajanlık filmlerini sevenler için haftanın en iyi filmi.

Görevimiz Tehlike 5 Yönetmeni

Christopher McQuarrie

Görevimiz Tehlike 5 Oyuncuları

Tom Cruise(Ethan Hunt), Jeremy Renner(William Brandt), Rebecca Ferguson(Ilsa), Simon Pegg(Benji Dunn), Ving Rhames(Luther Stickell), Alec Baldwin(Hunley), Sean Harris(Lane), Simon McBurney

Görevimiz Tehlike 5 Senaristi

Görevimiz Tehlike 5 Yorumları

Görevimiz Tehlike 5 Yorum mükemmel bir seri her film harika tom cruise bir tane aşkım benim

28-07-2015 19:23 !!

Görevimiz Tehlike 5 Yorum bir önceki filme göre seviye atlatmışlar mükmmel bir konu mükemmel sahneler var izleeye değer

31-07-2015 21:43 !!

Görevimiz Tehlike 5 Yorum 10 numara film olmuş buraya yazan halt yemiş mutlaka gidin izleyin son zamanlarda izlediğim en iyi film

04-08-2015 21:07 !!

Görevimiz Tehlike 5 Yorum aksiyonu baya bol tutmuşlar eski filmlerden alıntılar da eklemişler baya güzel filmdi verdiğiniz bilet parasına değiyor

06-08-2015 20:07 !!

Görevimiz Tehlike 5 Yorum harika filmdi izlerken yerimde duramadım mutlaka izleyin

07-08-2015 21:21 !!

Görevimiz Tehlike 5 Yorum fragmandaki uçak sahnesini göremeyen bir tek ben miyim?

08-08-2015 09:30 !!

Görevimiz Tehlike 5 Yorum merak ettiğim filmin sonuna kadar kusursuz zekalarını gösteren kötüler neden sonda aptal olmak zorunda kalıyor?

10-08-2015 02:39 !!

Görevimiz Tehlike 5 Yorum kurgu olarak en iyi görevimiz tehlike filmi diyebilirim fakat abartılacak kadar da güzel değildi sonu gerçekten çok saçmaydı bu kadar basit bitmesi şaşırttı bir de görev olarak önceki filmlerdeki kadar kaliteli görev yoktu o binaya girişleri gereğinden daha basitti o kadar güvenlik noktasına bu kadar basit ulaşılabilmesi çok saçma metal yok diyorlar alt tarafı 3 dakika bir poşet hava ile gir ne olacak ki? kurguyu güzel yapmak için fazla zorlamışlar mantık dışına çıkmışlar

10-08-2015 21:30 !!

Görevimiz Tehlike 5 Yorum filmin tek güzel yanı kız nereden bulmuşlar bilmiyorum ama kusursuz oynamış bence tom cruise u atsınlar bu kız üzerinden görevimiz tehlike çeksinler

12-08-2015 09:33 !!

Görevimiz Tehlike 5 Yorum ortalamanın üzerinde bir film olmuş en iyi görevimiz tehlike filmi diyebilirim kadın ajan mükemmeldi simon pegg ise filmi güzel yapan adam

28-08-2015 11:57 !!

Yorum Yaz

:: Benzer Film ::
:: Anket ::
:: Vizyondaki Filmler ::
:: Film Kategorileri ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2020 YazarOkur Film