Joker

Joker
Yönetmen:
Todd Phillips
Başrol:Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz
Film Türü:Dram, Gerilim, Suç
Yapım:ABD 2019
Vizyon Tarihi:4 Ekim 2019
YazarOkur Puan:
6.5 / 10 | Oy: 108 | Yorum: 2
Film Siteleri:
Hasılat:*


Oy Ver

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Joker filmi izle

Joker film kritik / değerlendirmesi

7.5
Joker vizyona girmeden önce de büyük tartışmalara neden olmuştu. Nedeni ise karakter olarak insanları suça teşvik eden biri olması. Bilindiği gibi Kara Şövalye filminde de kötü adam olarak yer almış ve film nedeni ile yaşanan saldırıda insanlar hayatını kaybetmişti. Benzeri olayların yaşanacağı korkusu film ile ilgili en büyük tartışmaydı. Fakat film vizyona girdikten sonra böyle bir şey yaşanmadı.

Film hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden beğeni kazandı ve sanırım ben beğenmeyen nadir insanlardan bir tanesiyim. Nedeni ile filmde gördüğümüz karakterin aslında Joker karakteri olmaması. Psikolojisi bozuk bir karakter ve onun yaşadıkları ele alınmış. Ve sadece üzerine Joker damgası vurulduğu için böyle bir beğeni topluyor. Fakat bu karakter hem önceki Joker karakterlerine hem de çizgi romanlardaki karaktere benzemiyor. En azından en temek özelliği eksik: Zeka.

Filmdeki karakter komedyen olmaya çalışan psikolojik sorunları olan birisi. Buraya kadar işler doğru ilerliyor ama Joker’i Joker yapan ince zeka hiç ortalıklarda görünmüyor. Suç işleme arzusu içine girdiğinde bile bunu göremiyoruz. En basiti metrodaki kovalama sahnesinde zekasını kullanacağını bekliyorsunuz ama şansı yaver gidiyor fakat sonrasındaki sahnelere bakarsanız tamamen onun eseri gibi gösteriliyor. Yaptığı her davranışta en ufak bir zeka göstergesi yok. Ekranda sadece psikolojisi bozuk ve şansı yaver giden bir psikopat izliyorsunuz. Joker karakteri böyle bir karakter değil.

Bazı eleştirmenler Joker oluşunu anlatmış diyorlar ama zeka belirtisi göstermeyen birinin bir anda nasıl Joker gibi bir dehaya dönüşeceğini söylememişler.

Açıkçası bu yüzden Joker filmi benim için hayal kırıklığı yarattı. Sanırım Joaquin Phoenix’in performansının beğenilmesinin nedeni de aslında psikopat karakterini çok iyi canlandırması. Gerçek anlamda Joker olmayınca karakter de onu pek zorlamamış.

Joker Konusu

Merakla beklenen Joker filmi sonunda sinemaseverler ile buluşuyor.

Joker filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Todd Phillips yapıyor. Bu da filme olan ilgili arttırdı fakat çelişkiye de neden oldu. Bilindiği gibi Todd Phillips Felekten Bir Gece serisinin de yönetmeniydi. Büyük başarı kazanan filmler tam bir komedi serisiydi. Joker’in ise kara komedi olması ünlü yönetmenin nasıl bir yol izleyeceğine dair merakı da arttırıyordu.

Joker karakterini ise ünlü yıldız Joaquin Phoenix canlandırıyor. Üç kez Oscar’a aday olan ve kusursuz bir oyunculuk yeteneği olan ünlü yıldızın Joker gibi zor bir karakterin altından kalkıp kalkamayacağı da merak ediliyordu. İlk gelen yorumlara göre de Oscar adayı olması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Filmde Joker’in nasıl ortaya çıktığı anlatılıyor. Başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatı pek de hayal ettiği gibi gitmez. Gündüzleri geçimini kazanmak için palyaço olarak çalışan ve diğer yandan hasta annesine bakan Arthur Fleck toplumda sosyalleşmeyi pek beceremez. İnsanların onu sürekli dışlaması nedeni ile de psikolojik sorunlar yaşamaya başlar ve git gide toplumdan tamamen kopmaya başlar. Yaşadığı acılar sonrası psikoloji tamamen bozulur ve bildiğimiz Joker karakteri olur.

Joker filmi eleştirmenlerden tam not aldı ve büyük beğeni topladı. Türk izleyicilerin de ilgisini çekmesi bekleniyor. Yaşanan bu başarı ile Joaquin Phoenix’in karakteri tekrar canlandırıp Batman’in karşısına çıkıp çıkmayacağı şuan için büyük soru işareti. Yönetmen bunun olmayacağını belirtti bile ama yapımcılar rahat duracak gibi değiş. Joaquin Phoenix ise sürekli rollerden kaçınan bir isim. Bilindiği gibi Marvel’in Doktor Strange karakteri dahil bir çok teklifi sürekli rol istemediği için kabul etmemişti.

Joker Yönetmeni

Todd Phillips

Joker Oyuncuları

Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz

Joker Senaristi

Joker Yorumları

Joker Yorum filmi izledikten sonra pskolojim bozuldu adamlar ne film yapmış

24-10-2019 09:09 !!

Pretty Girl💋 Yorum
arkadaş
ekle
ölmeyı coktan göze aldım şımdı yanımda kımlerı götürüceğımı düşünüyorum...

Pretty Girl💋 • 31-10-2020 19:56 !!

Yorum Yaz

:: Vizyondaki Filmler ::
:: Film Kategorileri ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2022 YazarOkur Film