Mumya

Mumya
Yönetmen:
Alex Kurtzman
Başrol:Tom Cruise, Russell Crowe, Annabelle Wallis
Film Türü:Aksiyon, Fantastik, Macera, 3D, Canavar
Yapım:ABD 2017 (The Mummy)
Vizyon Tarihi:9 Haziran 2017
YazarOkur Puan:
6.1 / 10 | Oy: 205 | Yorum: 1
Film Siteleri:IMDB: 5.5 • BeyazPerde: 6.6
Hasılat:* (bütçe:$125.000.000)


Oy Ver

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Mumya filmi izle

Mumya film kritik / değerlendirmesi

6.5
Sinema dünyası Marvel’ın ortaya çıkardığı süper kahramanları bir araya getirme işini oldukça sevdi. Tüm yapımcılar arşivlerindeki benzer karakterleri çıkartıp aynı filme dahil etme yarışına başladı. Yenilmezler serisi gibi olmaları zor ama onların getirdiği başarıya gözlerini dikmiş durumdalar. DC de bunun ardından giden ilk şirket olmuştu ve Batman, Superman ve Wonder Women ile hızlı bir giriş yapmıştı. Her ne kadar ilk adım biraz hayal kırıklığı yaratsa da bu serinin devamını engellemedi.

Universal Studio da benzer bir uygulamaya gitmeye karar verdi. Onların ellerinde pek süper kahraman yok ve onlarda farklı bir açıdan aynı tekniği uygulamaya karar verdiler. Bilindiği gibi Universal’ın elinde oldukça fazla canavar mevcut. Hem de artık klasik haline gelmiş canavarlar. Universal da bunları yeniden hayata döndürüp ortak bir hikaye çevresinde toplamaya karar verdi. Tabi ilk olarak da Mumya filmi ile başladılar.

Mumya Universal’ın Canavarlar Dünyası serisinin ilk filmi. Seriye zamanla Universal içinde yer alan canavarlar ve karakterler dahil olacak. Bunu zaten Mumya filminde fazlası ile görebiliyoruz. Drakula ve Frankenstein’ın ip uçlarını fazlası ile filmde yer vermişler. Dahası bunu yine biraz olsun süper kahramanlığa çekmek için de filmin sonunda iyi ile kötünün savaşı şeklinde sundular.

Universel bu projeyi hayata geçirirken de oldukça iddialı olduğunu göstermek için ilk filmde oldukça iyi isimlere yer verdi. Başrollerde Tom Cruise ve Russell Crowe gibi mükemmel isimler var. Fakat bu biraz da ters tepkiye neden oldu. Benzer filmlerde ünlü ismin filmin önüne geçme durumu vardır ve Mumya filmi içinde bu biraz böyle oldu. Bu yüzden yapımcılar bu tarz filmler için yeni yüzlere şans verirler. Bunu açık olarak Sofia Boutella’nın performansı ile de görüyoruz. Mumya filminden çok herkes bu yeni yüzün mükemmel oyunculuğu konuşuyor.

Diğer taraftan Tom Cruise’un böyle bir teklifi kabul etmesi ilginç. Çünkü büyük beğeni toplayan 1999 yılındaki Mumya filminde Brendan Fraser ve Rachel Weisz büyük sempati toplamışlardı. Tom Cruise’nun bu sempatikliğin önüne geçmesi pek mümkün görünmüyordu. Zaten Mumya filminin en fazla eleştiri alan yanı da burası oldu. Fakat bilindiği gibi Tom Cruise Yenilmezler serisini başlatan Demir Adam projesinde yer almamıştı. Serinin getirdiği başarı da yeni bir fırsatı kaçırma hissi uyandırmış olabilir.

Mumya filmi son zamanlarda moda olan her şeyde komedi olsun inancını da fazlası ile içeriyor. Zaten 1999 Mumya filmi de bu sayede beğeni toplamıştı. Yeni Mumya filminde de fazlası ile komedi var. Konu da aslında başlangıç filmi olarak güzel kurgulanmış. Mumya’nın doğuşu, bu tür canavarları araştıran bir kişi, onun yerindeki Drakula ve Frankenstein ip uçları ve amansız mücadeleye götüren bir yol. Fakat bu birleşimi yaparken Mumya’nın temellerinin fazla dışına çıkılmış.

Birincisi mumyalar daha çok zombilere benziyor. Filmi izlerken zombi filmi izliyormuş hissine fazlası ile kapılıyorsunuz. Filmin eleştiri alan noktalarından bir tanesi de bu aslında. Mısır ve Firavun isimlerini duymasanız olayların bir zombi lideri tarafından zombilerin başkaldırması gibi anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak Mumya filmi konusu ile hayal kırıklığı yarattı. Zaten gişede de pek umduklarını bulamadılar. Universal bundan sonra nasıl bir adım izleyecek merakla bekleniyor. Serinin ardında durup bazı gelişmeler ile devam mı edecekler yoksa projeye devam mı edecekler büyük merakla bekleniyor. Şuan için serinin ikinci filmi olan Frankenstein halen proje olarak tutuluyor ve Javier Bardem ile de anlaşılmış durumda. Bekleyip göreceğiz.

Mumya Konusu

Tom Cruise’ı son zamanlarda çok fazla sayıda filmde görmeye başladık. Fakat onu bir Mumya filminde göreceğim hiç aklıma gelmezdi. Fakat filmin fragmanını izledikten sonra Mumya’nın Görevimiz Tehlike versiyonunu yapmış izlemini kapıldım.

Tom Cruise filmin başrolünde yer alıyor ve ona artık bize hiç yabancı olmayan Russell Crowe eşlik ediyor. Russell Crowe da son zamanlarda böyle yan bilge rollerini fazla oynamaya başladı. Filmde diğer dikkat çeken isim ise Sofia Boutella. Kingsman Gizli Servis ve Star Trek Sonsuzluk filmleri ile dikkatleri zaten üzerine çekmişti ama Mumya filmi ile tam bir yıldız olma yolunda ilerliyor.

Mumya filmi aslında 1999 yılında çekilen ve Brendan Fraser ve Rachel Weisz’i çok sevmemizi sağlayan Mumya filmin yeniden çekilen hali. Tabi günümüz görsel efektleri ile daha da güçlendirilmiş ve biraz değiştirilmiş bir konusu var.

Yıllar önce ölüme mahkum edilen bir kraliçenin mumyası bir kaza sonrası ortaya çıkartılır ve mezarın açılması ile uyandırılır. Yeniden hayata dönen kraliçe intikam için geri döner ve tüm dünyayı tehdit etmeye başlar. Fakat bir kişi ona karşı koyacaktır.

Yeniden uyarlama filmler hep biraz sorunlu olur. Eski film ile karşılaştırılır ve genelde de ilk film daha sempatik gelir. Bu açıdan Tom Cruise’ın böyle bir filmde yer alması oldukça şaşırtıcı. Çünkü şimdi herkes onu gereksiz yere Brenden Fraser ile karşılaştırmaya başlayacak. Daha da kötüsü belki Fraser’dan daha başarılı olacak ama Rachel Weisz’in yarattığı sevilen sempatik karakter nedeni ile oklar hep önceki filme kayacaktır diye düşünüyorum.

Mumya Yönetmeni

Alex Kurtzman

Mumya Oyuncuları

Tom Cruise, Russell Crowe, Annabelle Wallis, Sofia Boutella, Jake Johnson, Courtney B. Vance, Marwan Kenzari, Stephen Thompson

Mumya Senaristi

Mumya Yorumları

Mumya Yorum tom cruiseun bu kadar kötü bir filme imza atması şaşırtıcı hikayenin dışına çıkıp sadece kedi fare kovalamacasına dönüştürmüşler

11-06-2017 21:57 !!

Yorum Yaz

:: Vizyondaki Filmler ::
:: Film Kategorileri ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2020 YazarOkur Film