Senin Adın

Senin Adın
Yönetmen:
Makoto Shinkai
Başrol:Ryûnosuke Kamiki, Mone Kamishiraishi, Masami Nagasawa
Film Türü:Animasyon, Fantastik, Romantik
Yapım:Japonya 2016 (Kimi no na wa.)
Vizyon Tarihi:25 Ağustos 2017
YazarOkur Puan:
7.2 / 10 | Oy: 218 | Yorum: 1
Film Siteleri:BeyazPerde: 7.6
Hasılat:*


Oy Ver

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Senin Adın filmi izle

Senin Adın film kritik / değerlendirmesi

8.5
Japon sineması animasyon konusunda aslında dünya üzerinde bir numara. Fakat Hollywood filmleri gibi popülarite ve oyuncağa yönelik filmler olmadığı için genelde gişe olarak beklenenin çok altında kalıyorlar. Senin Adın filmi de bu tarz filmlerden bir tanesi. Konu olarak çok yoğun ve oldukça kaliteli bir film.

Filmi izlediğinizde aslında aklınıza Göl Evi filmi geliyor. Keanu Reeves ve Sandra Bullock’un unutulmaz filmi herkesi etkilemişti. Orada da iki kişi arasında farklı zamanlarda ama aynı mekanda oluşan bir bağlantı anlatılıyordu. Konusu ve filmin sonu oldukça etkileyiciydi.

Senin Adın filmi de benzer bir konuyu işliyor. Zaman aralığı bu kez 3 yıl olarak belirlenmiş. Mekan olarak da birbirinden çok farklı iki yer var. Fakat aradaki bağlantı çok farklı bir şekilde ele alınmış.

Filmin ana karakterlerinden bir tanesi olan Taki liseye giden ve aynı zamanda okul dışında çalışan, Tokyo’nun ihtişamlı ve kalabalık hayatında yaşayan bir gençtir. Rüyaları konusunda büyük sıkıntısı vardır. Ara sıra rüyalarında göl kenarında ufak bir kasabada yaşayan genç bir kızın bedenine girdiğini ve tüm bir günü bu şekilde yaşadığını görür. Fakat uyandığında hiçbir şey hatırlamaz. Dahası normal hayatında da bir sorun vardır. Bazı günler tamamen yoktur ve arkadaşları o günler deli gibi davrandığını söyler. Daha da garibi bu kayıp günlerden kalma kimden olduğu belli olmayan mesajlar vardır.

Diğer tarafta Mitsuha göl kenarında küçük bir kasabada yaşayan ve lisede okuyan genç bir kızdır. En büyük tutkusu bu sıkıcı kasabadan kurtulup Tokyo’ya gitmektir. O da rüyalar konusunda sıkıntı yaşar. Bazı geceler rüyasında Tokyo’da yaşayan bir erkeğin bedeninde olduğunu ve tüm bir günü o şekilde yaşadığını görür. O da uyandığında rüyaya dair hiçbir şey hatırlamaz ve onun da gerçek hayatında bazı günler tamamen kayıptır. Ve bu kayıp günlerden kalan gizemli mesajlar...

İkili rüyalarında birbirlerinin bedenlerini değiştirdiklerini anladıklarında aralarında bir dizi anlaşma yaparlar. Mitsuha Tokyo’da yaşamanın tadını çıkartır. Taki de göl kasabasındaki huzurlu hayatı. Fakat zamanla birbirlerine aşık olduklarını keşfederler. Fakat bunu itiraf etmekte zorlanırlar. Bir gök taşı da dünyaya paralel geçecektir ve ikisinin de görebileceği bir manzara ortaya çıkacaktır. Taki, Mitsuha’nın neden bahsettiğini anlamaz fakat o geceden sonra da bir daha rüyasında Mitsuha’nın bedenine giremez. Bunun üzerine bu kasabayı ve Mitsuha’yı bulmak için yollara düşer.

Taki uzun uğraşlar sonrasında şans eseri bu kasabayı bulur. Fakat kasabayı bulmasının bu kadar uzun sürmesinin nedenini öğrendiğinde ise tam birçok geçirir. Kasaba üç yıl önce gök taşından kopan bir parçanın kasaba düşmesi üzerine yok olmuştur. Taki buna bir anlam veremez çünkü Mitsuha ile arasındaki o kadar eskiye gitmez. Tüm kasaba yok olmuştur ve ölenler listesinde Mitsuha’nın da adı vardır. Bu daha da büyük bir şoka neden olur.

Taki, Mitsuha’nın ölümünü kabullenemez ve zaman içinde nasıl bir bağ kurduklarını bulmaya çalışır. Rüyalardan bir anı aklına gelir ve Mitsuha’dan kalan bir parçayı bulmak için yine yola koyulur. Son umut olarak Mitsuha’dan geride kalanı bulur ve bu sırada düşerek yeniden uykuya dalar. Bir anda yine kendini kasabanın yok olduğu günün sabahında Mitsuha’nın bedeninde bulur. Şimdi yapması gereken bir yolunu bulup tüm kasabayı kurtarmaktır. Fakat gerçek Mitsuha’ya da ihtiyacı vardır...

Senin Adın filminin ismi aslında filmin sonunda yaşananlardan geliyor. İkili her rüyadan uyandıklarında her şeyi unuttukları için bir türlü birbirlerinin adını hatırlamazlar. Fakat kalplerinde bir şeylerin eksikliğini hissederler ve sürekli bu eksik olan kişinin adını sorarlar. Film de zaten bu şekilde sona eriyor...

Senin Adın Konusu

Animasyon filmlerinde verdikleri mesajlar ile büyük beğeni toplayan Japonya sinemasının bir ürünü olan Senin Adın filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Makoto Shinkai yapıyor.

Senin Adın filminin konusu daha önce belirttiğimiz gibi şehir hayatı ile köy hayatının karşılaştırması. Taki Japonya’nın en büyük şehri olan Tokyo’da yaşayan ve kendini şehir hayatına iyice kaptırmış biridir. Şehirde yaşayan her kişi gibi monoton bir hayat düzeni vardır. Sabah kalabalığında işe gider, sevmediği işi yapar, akşam olunca yorgunluk ile eve gelir, ara sıra arkadaşları ile zaman geçirir, şehri stresli hayatı ile yaşamaya devam eder. En büyük hayali her şeyi bırakıp huzurlu bir köy hayatı yaşamaktır.

Diğer tarafta ise Mitsuha doğa ile iç içe olan dağlar ile çevrili, bir anlamda köyde yaşar. O da hayatından pek memnun değildir ve içinde bulunduğu hayat ona çok monoton gelmektedir. Bu yüzden Tokya’ya gitmenin ve şehir hayatının deli dolu yaşam biçimini yaşamak ister.

İkili bir gece rüyalarında beden değiştirdiklerini ve hayalini kurdukları hayatlara gittiklerini görür. Bu garip bir durumdur ve ikisini de derinden etkiler. Hayalleri bir şekilde gerçek olmuş ve birbirine bağlantılı hale gelmişlerdir.

Senin Adın vermek istediği mesajı güzel bir şekilde ele alıyor ve izleyenlere romantik türde güzel bir animasyon filmi sunuyor. Bu tarz filmleri sevenler için izlenmesi gereken bir film.

Senin Adın Yönetmeni

Makoto Shinkai

Senin Adın Oyuncuları

Ryûnosuke Kamiki, Mone Kamishiraishi, Masami Nagasawa, Etsuko Ichihara, Kana Hanazawa, Nobunaga Shimazaki, Aoi Yūki, Ryô Narita

Senin Adın Senaristi

Senin Adın Yorumları

Senin Adın Yorum izlediğim en güzel filmlerden bir tanesiydi sonunu biraz fazla zorlama yapmışlar hiç kavuşamayacak gibiydi ama yine de gidişat mükemmel

30-08-2017 20:58 !!

Yorum Yaz

:: Vizyondaki Filmler ::
:: Film Kategorileri ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2023 YazarOkur Film