Efsane Karakterler ve Onları Reddeden Ünlü Oyuncular

Efsane Karakterler ve Onları Reddeden Ünlü Oyuncular

Matrix – Will Smith

Matrix gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerden bir tanesi kabul ediliyor. Konusu ile insanların bilgisayar teknolojisine olan bakışını değiştirmiş, efektleri ile de görsel efektler alanında öncü filmlerden biri olmuştu. Filmin ana karakteri olan Neo’yu Keanu Reeves canlandırmıştı. Fakat bu rol ilk olarak Will Smith’e teklif edilmişti. Will Smith Vahşi Batı filminde yer almak için Neo karakterini reddetmişti. Will Smith daha sonra bu kararı sorulduğunda ise Keanu Reeves’in mükemmel bir performans sergilediğini ve kendisinin daha iyisini yapmasının mümkün olmadığı belirtmiştir.


Avatar – Kara Şövalye – Matt Damon

Matt Damon kuşkusuz son zamanların en aranan aktörlerinden bir tanesi. Yer aldığı filmleri bir üst düzeye taşıdığı kesin. Fakat bu kadar aranan olmanın bazı kötü yanları da var. En önemlisi ise arada bazı büyük yapımları kaçırabilmek. Şuan için gelmiş geçmiş en iyi gişe hasılatını yapan Avatar filmi için James Cameron ilk olarak Matt Damon’a teklif götürmüş fakat ret cevabı almıştı. Matt Damon Avatar filmi yerine Bourne serisinde yer almayı tercih etmişti. Yine Kara Şövalye filmindeki Harley Dent karakterini başka bir film için reddetmişti.

Baba – Jack Nicholson

Jack Nicholson gelmiş geçmiş en iyi aktörlerden bir tanesi. Tam bir usta ve kariyeri başarılar ile dolu. Canlandırdığı efsanevi karakterlere belki de en önemlisi ekleyebilecek iken o bunu elinin tersi ile itmişti. Baba filminin efsanevi karakteri Michael Corleone ilk olarak Jack Nicholson’a teklif edilmişti. Jack Nicholson İtalyan bir karakterin bir İtalyan tarafından canlandırılması gerektiğini belirterek karakteri oynamayı reddetti. Bunun üzerine rolü Al Pacino aldı.

Yedi – Denzel Washington

Brad Pitt şuan en iyi aktörlerden bir tanesi olarak gösteriliyor ve bu başarısında Yedi filmindeki oyunculuğunun büyük etkisi var. Fakat Yedi filmindeki Mills karakteri ile olarak Denzel Washington’a teklif edilmiş fakat filmin konusu ve karakterlerin yapısı nedeni ile Denzel Washington filmde yer almak istemediğini belirtmişti.

Kuzuların Sessizliği – Michelle Pfeiffer

Michelle Pfeiffer gerçekten mükemmel bir oyuncu ve bir çok kez Oscar’a aday oldu fakat kazanamadı. Sanırım en büyük pişmanlığı da efsanevi Kuzuların Sessizliği filmindeki ana karakteri canlandırmayı reddetmesi olsa gerek. Filmdeki şiddet öğeleri nedeni ile rolü kabul etmemiş ve yerine Jodie Foster yer almış ve canlandırdığı karakter sayesinde en iyi oyuncu dalında Oscar kazanmıştı.

Demir Adam 2 – Kara Dul – Emily Blunt

Kara Dul karakteri aslında Demir Adam 2 filminde çok geri planda kalan bir karakterdi fakat Yenilmezler ve Kaptan Amerika filmleri ile çok öne çıkan bir karakter olacaktı. Kara Dul karakteri ilk olarak Emily Blunt’a teklif edilmiş fakat farklı bir film için rolü kabul etmemişti. Bunun üzerine karakter Scarlett Johansson’a verilmiş ve sinema dünyasının en seksi karakterlerinden biri ortaya çıkmıştı.

Yüzüklerin Efendisi – Matrix – Sean Connery

Sean Connery efsanevi karakterleri canlandırmış mükemmel bir oyuncu. Canlandırdığı karakterler kadar reddettiği karakterler ile de adından oldukça söz ettirmeyi başarıyor. Bu karakterler arasında Matrix filminin efsanevi karakteri Morpheus ve Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gandalf karakterleri ünlü oyuncunun reddettiği karakterler listesinin tepesinde yer alıyor.

Esaretin Bedeli – Kevin Costner

Bir zamanların en aranan oyuncularından biri olan Kevin Costner için işler son zamanlarda pek iyi gitmiyor. Kariyerinin zirvesinde yer alan ünlü isim o zamanlar tarihi karakterlerden biri olan Andy Dufresne’yi reddetti. Sinema tarihine geçen film ve karakter Kevin Costner’in kariyerine çok daha farklı bir boyut getirebilirdi.

Özel Bir Kadın – Hayalet – Molly Ringwald

Karakter seçiminde en talihsiz isimlerin başında Molly Ringwald geliyor. Ünlü oyuncunun kariyerinde öyle çok fazla öne çıkan bir film yada karakter yok fakat kaçırdığı karakterler arasında sinema tarihine geçmiş olanlar çok. Özel Bir Kadın filmindeki efsanevi Vivian Ward karakteri ile olarak ona teklif edilmiş ve kabul etmeyince rol Julia Roberts’a kalmıştı. Aynı şekilde Hayalet filmini reddetmiş ve rol bu kez Demi Moore’a kalmıştı. İki oyuncu içinde kariyerlerinde zirveye çıkma noktası bu filmler olduğu düşünüldüğünde Molly Ringward’ın kaçırdıkları çok daha net ortaya çıkıyor.

Zor Baba – Jim Carrey

Her ne kadar Jim Carrey’in ihtiyacı olmasa da reddettiği karakterler arasında en dikkat çekeni Zor Baba filmindeki Greg Focker karakteri. Beklenilenin üzerinde beğenilen ve seri haline getirilen filmde Greg Focker karakteri ilk olarak Jim Carrey’e teklif edilmiş fakat oyuncu teklifi kabul etmemişti. Bunun üzerine rol Ben Stiller’e verilmişti.

Indiana Jones – Tom Selleck

Harrison Ford denilince akla Indiana Jones geliyor. Yeniden çekilen son filmde bile ünlü isim yaşlanmasına rağmen karakteri bırakmamış ve sinema dünyasının efsanevi karakterleri içindeki yerini almıştı. Eğer Tom Selleck kendisine gelen teklifi kabul etseydi Indiana Jones dendiğinde onun adı akla gelecekti. Fakat Tom Sellect kendi televizyon programını öne sürerek teklifi kabul etmemişti.

Terminator – Sylvester Stallone

Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger çok yakın arkadaş ve bu arkadaşlıkları geçmiş zamanlara kadar gidiyor. Arnold kariyerini bir anlamda Sylvester Stallone’ye borçlu diyebiliriz. James Cameron Terminator olarak ilk olarak ona teklif götürmüş fakat teklifi kabul etmeyince Terminator efsanesi Arnold ile ortaya çıkmıştı.

Zor Ölüm – Arnold Schwarzenegger

Nasıl ki Arnold kariyerini Sylvester Stallone’nin Terminator karakterini reddetmesine bağlı ise onun reddettiği karakter de Bruce Willis efsanesinin doğmasını sağladı. Zor Ölüm serisinin tarihe geçen karakteri John McClane ilk olarak ona teklif edilmiş fakat ünlü oyuncu teklifi kabul etmemişti. Ondan sonra Mel Gibson, Harrison Ford, Richard Gere gibi oyuncular da teklifi kabul etmeyince rol Bruce Willis’e kalmış ve efsane hayat bulmuştu.

ilgili filmler

Batman - Kara Şövalye
Batman - Kara Şövalye
Puan: 6.8
Yorum: 20
Avatar
Avatar
Puan: 6.9
Yorum: 142
Demir Adam 2
Demir Adam 2
Puan: 6.3
Yorum: 8
Zor Baba 3
Zor Baba 3
Puan: 6.5
Yorum: 3
Yenilmezler
Yenilmezler
Puan: 6.8
Yorum: 10


:: Film Makaleleri ::


:: Film Kategorileri ::


:: Tavsiyeler ::reklam veriletişim • © 2022 YazarOkur Film