Aamir Khan Filmleri ve Hayatı

Son zamanlarda Hindistan ya da Bollywood filmleri denince akla ilk gelen isim olan Aamir Khan’ı Türk izleyiciler de çok seviyor fakat Aamir Khan’ı aslında ne kadar tanıyoruz?

Aamir Khan HayatıAamir Khan, 14 Mart 1965 tarihinde Hindistan’ın Mumbai şehrinde doğdu. Evet, şuan 2015 yılında olduğumuza göre ünlü oyuncu tam tamamına 50 yaşında. Buna inanmak gerçekten çok zor çünkü kendisi hala genç karakterleri canlandırıyor.

Evli ve iki çocuk sahibi olan ünlü oyuncu Aamir Khan eşi olan daha doğrusu ikinci eşi olan Kiran Rao ile şuan mutlu bir hayat sürüyor. İlk eşi olan Reena Dutta ile 1986 yılında evlendi ve daha sonra 2002 yılında boşandı. Aamir Khan ve eşi aslında aynı işi yapıyorlar. Aamir Khan gibi eşi de sinema sektöründen geliyor ve kendisi de yönetmenlik, senaristlik ve yapımcılık yapıyor.

Aamir Khan KimdirÜnlü oyuncunun hayatı kısmı ile Aamir Khan Nereli ve Özel hayatına dair kısa bir bilgi verdikten sonra aslında Aamir Khan’ın kim olduğuna bakalım. Mükemmel bir oyuncu olan ünlü ismi sürekli filmlerden tanıyoruz fakat oyunculuğunun yanında yönetmenlik, film yapımcılığı, senaristlik ve sinema ile ilgili birçok alanda çalışmış bir isim kendisi. Kariyerine daha çocuk iken başlayan ve amcasının filmlerinde yer alan ünlü oyuncu daha sonra birçok filmde yer almıştır.

Aamir Khan Ghulam filmi ile ilk ciddi başarısına imza atmış ve tanınmaya başlamıştır. Bir yıl sonra Aamir Khan Mann filmi ile başarısın devam ettirmiş ve aranan oyunculardan bir tanesi olmuştur. Fakat ünlü oyuncuyu Türk halkına sevdiren en önemli filmi 3 Ahmak filmi olmuştur. Yaşına rağmen burada Üniversiteli bir genci canlandıran ve canlandırdığı karakter ile milyonları kendisine hayran bırakan ünlü isim bu film sayesinde adını herkese duyurmuştur.

Aamir Khan aynı zamanda iyi bir şarkıcıdır. Her ne kadar profesyonel olarak şarkıcılık yapmasa da filmlerinde gerek kendi bestelediği gerekse farklı şarkıları seslendirmiştir. Her ne kadar Aamir Khan şarkıları ile pek tanınmasa da bir çok filmde sesi ve dansları ile izleyenlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Aamir Khan FilmleriAamir Khan 2015 yılına kadar yaklaşık 42 farklı filmde oyuncu olarak yer almıştır. Türkiye’de en fazla tanınanları ise 2009 yılında imza attığı 3 Ahmak – 3 Idiots ve 2014 yılında imza attığı ve gerek Türkiye’de gerekse tüm dünyada büyük ses getiren PK filmleridir.

Aamir Khan filmleri dışında yapımcılığını yaptığı filmler ile de tanınıyor. Aamir Khan Production adı altında 7 farklı filmin ve bir televizyon serisinin yapımcılığını yapan ünlü isim burada da başarısını kanıtlamıştır.

Like Stars on Earth filmi ile yönetmenlik denemesi yapan fakat umduğunu da bulan oyuncu buna rağmen devamını getirmemiştir. 1993 yılında da Hum Hain Rahi Pyar Ke filmi ile de senaristlik denemesinde bulunmuş fakat onda istediği başarıyı elde edememiştir.

En İyi Aamir Khan Filmleri:3 idiots – 3 Ahmak: Gelmiş geçmiş en iyi Aamir Khan filminin olmasının yanında gelmiş geçmiş en iyi komedi filmlerinden de bir tanesi kabul edilir. Hindistan’daki eğitim sisteminin yanında genel eğitim sistemini de mükemmel bir şekilde tiye alan ve özellikle öğrencilere mükemmel bir hayat dersi sunan film izleyenere çok eğlenceli bir hikaye sunuyor. Mühendis olmaya çalışan üç kafadarın okul macerasını anlatan filmde komik olayların dışında yaşanan dramatik olaylar ve en fazlada çok çarpıcı sonu ile izleyenleri etkilemiştir. Aamir Khan 3 Idiots filminde hem öğrencilere hem de hocalara hayat dersi veren genci canlandırmıştır.

PK: Aamir Khan PK filminde dünyaya düşen bir uzaylıyı canlandırmış ve herkesi gülme krizlerine sokmuştur. Her ne kadar işlediği dini konular ile dindar kesimden çok tepki çekse de filmin mükemmelliği onları bile etkilemiş ve dini pazarlayanları sorgulamalarına neden olmuştur. Dünyaya düşen bir uzaylının uzay aracını kontrol eden cihazı çaldırması ile onu bulmaya çalışması ve herkesin ona sadece Allah’ın yardımcı olabileceğini söylemesi ile Allah’ı aramaya başlaması anlatılıyor. Allah’ı ararken Hindistan’daki tüm dinlere başvuran fakat daha sonra din adamların kendi çıkarları için insanları kandırdıklarını ortaya çıkartan bu uzaylı bunu yaparken de mükemmel yollara başvuruyor.

Like Stars on Earth: Aamir Khan’ın hem yönetmen koltuğuna oturduğu hem de başrolünde yer aldığı filmde ünlü oyuncu farklı bir öğretmeni canlandırıyor. Yine eğitim sistemine göndermede bulunan filmde Aamir Khan çok tembel ve yaramaz olan 8 yaşındaki bir çocuk ile arasındaki bağı anlatıyor.

Laagan: Lagaan filmini Hindistan’lılar için daha güzel hale getiren şey onların bir anlamda bağımsızlık mücadelesini anlatması. Küçük bir kasaba yaşayanların bir oyun vasıtası ile İngilizlere karşı olan başkaldırışını anlatan film aynı zamanda spor ile özgürlük duygusunu işleyen önemli filmlerden de bir tanesi sayılıyor.

Ghajini: Momento filminin Hindistan versiyonu olan film Aamir Khan’ın mükemmel oyunculuğunu da gözler önüne süren filmlerden bir tanesi. Momento filmini izlemediyseniz konusu ile sizi oldukça etkileyecek olan film hafızasını kaybeden bir adamın hikayesini anlatıyor.

Ghulam: Aamir Khan Gluham filmi ile adını geniş kitlelere yaymayı başardı. Amatör boksörün hikayesini anlatan film dramatik hikayesi ile de izleyenleri etkilemeyi başardı.

ilgili filmler

3 Ahmak
3 Ahmak
Puan: 7.6
Yorum: 19
PK
PK
Puan: 6.4
Yorum: 7
Dangal
Dangal
Puan: 8.2
Yorum: 13
Süperstar
Süperstar
Puan: 7
Yorum: 5


:: Film Makaleleri ::


:: Film Kategorileri ::


:: Tavsiyeler ::reklam veriletişim • © 2022 YazarOkur Film