En iyi 10 komedi filmi

Sinema dünyasında hem en zor hem de en kolay yapılan film türü komedidir. Zor olmasının nedeni yaratıcılık gerektirmesidir. Kolay olmasının nedeni ise dünyada kaliteli kalitesiz esprinin çok fazla olması ve bunları farklı şekillerde kullanarak ortaya hemen bir komedi filmi çıkartılabilmesidir. O yüzden sizler için komedi filmleri denilince akla gelen en iyi 10 komedi filmini seçtik.

1- Annie Hall

Kuşkusuz sinema tarihinin en dahi ve ilginç kişiliğine sahip Woody Allen’in en önemli yapıtı olarak anılıyor. Komedi dalında nam salmış usta komedyen; Annie Hall filmin hem yönetmenliğinde, hem de oyuncu kadrosunda yer alıyor. Woody Allen, bu filminde Newyork’un en tanınmış komedyeni Alvy Singer’in hayatındaki bütün evrelerini ve son aşkı Annie Hall ile olan ilişkilerini kendine has mizahı ve esprileriyle mercek altına alıyor. Sahip olduğu; En İyi Özgün Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu, En iyi Film ve en İyi Yönetmen Ödülü, eşsiz bir romantik komedi filmi olduğunun kanıtı.

2- Büyük Diktatör - The Great Dictator

Komedisi ve göndermesi bol olan, efsane isim Charles Chaplin’in muhteşem filmi. Charles Chaplin, toplumsal eleştirilerini The Great Dictator filmi ile izleyenlerine yansıtmaya devam ediyor. Her bir sahnesiyle ders vermeyi amaç edinen ve siyasetin uygulanışını muhteşem bir halde ti ye alan eşsiz bir başyapıt. Özellikle bitiş konuşmasıyla akıllara kazınan film, büyük ustanın ilk sesli filmi olarak ün sahibi oluyor. Hem güldürüp hem de düşündürmeyi başaran film, aynı zamanda tam beş dalda Oscar adaylığına sahip.

Amerikan Pastası – American Pie3- Amerikan Pastası – American Pie

Gençlik denilince ilk akla gelen filmlerden bir tanesi. Sıkılmadan gülüp eğlendiren sahneleri ile gençlere doyumsuz anlar yaşatıyor. Erotik komedi türünde çığır açmayı başaran Amerikan Pie, komikliği tartışılmaz bir yapıt olduğundan serileştirilmesi kaçınılmaz oluyor. En önemlisi bölümlerin her biri ilk bölümünde duyulan zevk ve komikliği kaybetmeden yaşatıyor olması. Dört genç kafadarın cinsellik hayatlarındaki deneyimsizlikleri üzerine çıktıkları kız avını konu edinerek eğlenceli dakikalar yaşatıyor.

Üç Ahmak – 3 Idiots4- Üç Ahmak – 3 Idiots

Son yıllarda sıklıkla duyulan isimi Aamir Khan’ın başrolünü oynadığı 3 İdios, Hint sinemasının en mükemmel komedi filmi diyebiliriz. İzleyenlerini sıkmayan, harika müzikleriyle neşelendiren, dostluk ve aşkın tat verdiği akıcı bir film. Tüm dünya sinemalarında rekordan rekora koşan yapım, sağlam iğnelemeleri ve eleştirileriyle dikkatleri üzerine topluyor. Hindistan eğitim sistemi ve toplumsal baskıyı inanılmaz ölçüde inceliyor. Hint filmlerini ön plana çıkartan film, harika kurgusu ile ön yargıları kırmaya yetiyor.

5- 40 Yıllık Bekar - The 40 Year Old Virgin

Sayılı komedi filmlerinden bir tanesi olan The 40 Year-Old Virgin, yetişkin komedilerinin en kıyak yönetmeni Judd Apatow’ın en matrak filmi olarak biliniyor.40 yaşına gelmiş ama hala bakire olan bir adamın hayatını konu ediniyor. Konu olarak yakışıksız gibi görünse de aslında öyle değil ve sahneleriyle yeterince eğlendiren ve normal hızda ilerleyen bir film. Eğlenmek isteyenler için ideal bir yapım.

6- Truman Show - The Truman Show

Jim Carrey’in en etkileyici ve efsanevi filmlerinin en başında geliyor. Korku öğesinin bir insanı ne derecede etkilediğini, fakat özgürlüğün ve aşkın bu unsurdan daha kuvvetli olduğunu anlatan, üstelik ilerleyen teknolojinin farklı amaçlarda kullanıldığında ne kadar korkunç bir boyuta ulaşabileceğini gösteren harika bir eser. Orijinal senaryosuyla ince mesajlar ileten The Truman Show, izleyenlerine kendi hayatlarını sorgulatmayı başaran fantastik ve sıra dışı bir klasik olarak sinema tarihine geçiyor.

7- Kapışma – Snatch

Sinema tarihinde çok ayrı bir yere sahip olan Kapışma, sürükleyici bir aksiyon komedi. İnanılmaz temposu ve akıcılığı, ne yaşanacağı belli olmayan feci sahneleri ile mükemmel bir film. Küçük bir soygunun farklı karakterdeki insanların olaya dâhil olmasıyla gelişen eğlenceyi ve suç dünyasını konu alan bir eser. Başta Bratt Pitt olmak üzere muhteşem oyuncularda gereğinden fazla katkı sağlayınca, izlemekten bıkmadığımız filmler arasında her zaman yerini almakta. Gülerken gerilmek isteyenler için ideal bir yapıt.

8- Withnail and I

Sefaleti ve komediyi harmanlayarak sunan Withnail And-I, izlenmesi gereken muhteşem bir film. İki kafadarın sefalet içindeki yaşamına İrlandalı bir adamın yaptığı tacizler eklenince, kurtuluş olarak Whitnail’in gay amcasının kır evine gitmekte buluyorlar. Fakat rahata ereceğini düşünen iki kafadarın türlü sorunlarla karşılaşması komik olaylar doğuruyor. Bir İngiliz klasiği olan filmin yönetmeni Bruce Robinston’un 60’lı yıllarda yaşadığı hayat hikâyesini beyazperdeye taşıyor.

9- Ah Mary Vah Mary - There's Something about Mary

İnişleri çıkışları olan Ah Mary Vah Mary, konusu ve yer yer insanı kahkahalara boğan sahneleri ile izlenmeye değer bir romantik komedi filmi. Bir erkeğin aşkının peşinden nasıl koştuğunu ve verdiği emeklerin karşılığını sonunda nasıl aldığını anlatan klasiklerden bir tanesi. Buna Ben Stiller ve Cameron Diaz gibi kaliteli oyuncuların eşsiz performansı eklenince, kesinlikle izlenmesi kaçınılmaz hale geliyor.

10- Zırtapoz – Zoolander

Owen Wilson ve Ben Stiller ikilisinin en iyi filmlerinden birisi olan Zırtapoz, günümüz mankenlik ve gösteri dünyasını topa tutan son derece güzel bir yapıt. Birbirine rakip iki manken ile moda dünyasında dönen olayları ve moda uğruna insanların nelere katlanacağını abartılı ve komik bir dille anlatıyor. Temelinde tamamı ile absürtlük ve eleştiri yatan film, kahkahalı sahnelere ve iyi bir oyuncu takımına sahip.

ilgili filmler

3 Ahmak
3 Ahmak
Puan: 7.6
Yorum: 19
Amerikan Pastası: Buluşma
Amerikan Pastası: Buluşma
Puan: 5.9
Yorum: 7


:: Film Makaleleri ::


:: Film Kategorileri ::


:: Tavsiyeler ::reklam veriletişim • © 2022 YazarOkur Film